Chceš jet k moři úplně zdarma? Nejsi líný a nebojíš se kontaktu s lidmi? Chceš si něco přivydělat? Máš rád pódium a ovládáš dobře alespoň jeden světový jazyk? Je ti více jak 18 let? Tak potom je tato práce pro tebe přesně to samé!
Animace - o co se vůbec jedná?
V první řadě je nutné zmínit, že se bavíme o hotelové animaci. Ne tedy o lidech tvořících animované seriály :)
Animátor je člověk tvořící program pro návštěvníky hotelu - stará se o jejich zábavu a vyplnění času, který lidé tráví na své dovolené. Animátoři se dělí na dětské, sportovní, popř. allround (obojí dohromady). Toto je samozřejmě základní dělení, dále může být animátor specializovaný na tvorbu choregorafií, pouze taneční či herecká představení apod. Je nutné si uvědomit, že animátor nosí na svých bedrech ohromnou zodpovědnost - za děti, pomůcky, materiály, dětský klub i dospělé.
Jak zhruba vypadá denní program? (časy brát s rezervou, každá společnost či hotel to mají nastavené jinak)
10.00-12.30 Dopolední program - výtvarná dílna pro děti, hry, ranní strečink, šipky, bleskové hry (rychlé, zábavné, i pro dospělé), aerobik
15.00-18.00 Odpolední program - dětské hry venku i uvnitř, tvořivá dílna, aqua aerobik, zumba, stolní tenis, volejbal
20.30-21.00 Dětská mini discotéka
21.30-22.30 Večerní show - taneční, divadelní, divácké show
Některé společnosti pak vyžadují posezení s hosty po programu.
Dopolední i odpolední sportovní aktivity se konají zpravidla 30-55 minut.
MIN. JEDEN DEN V TÝDNU MÁ ANIMÁTOR VOLNO.
Takto program vypadá celkem zvládnutelný díky velkým pauzám na oběd a večeři, ale je nutné připočítat občasné zkoušky choreografií na večerní show, občasné řešení situací pro klienty apod. Vše však není pouze o práci, rozhodně se najde čas i na zábavu, na kterou vás budou "tahat" sami klienti a je možné, že se vám občas stane, že se díky noční zábavě týden v kuse pořádně nevyspíte - ale za ty zážitky to stojí.
Tak teď už víme co a jak. Jenže jak se takovým animátorem stát, pokud jsem jím ještě nidky nebyl(a)?
Jak se stát animátorem?
Pokud ještě s animací nemáš zkušenosti a chceš takto někam vyjet, hledej - nejlépe na internetu. Vyjeď si seznam všech známých českých cestovních kanceláří a zkus je obepsat, zda nemají casting (zkus hledat opravdu pouze v českých vodách, do zahraničních agentur se pouštěj až v dalších letech). Zaregistruj se na brigádové portály - např. fajn-brigady.cz a nastav si zasílání nabídek na mail. Pokud chceš jet někam v létě, tak ideální je začít hledat v období leden-březen. Pokud chceš jet v zimě, tak pak srpen-říjen.
Doporučuji jít na přijímací řízení s CASTINGEM. Je to ideální způsob poznat svého budoucího nadřízeného a skvělá příležitost předvést, co v tobě opravdu je - i když nemáš skvělý životopis, můžeš překvapit svou osobitostí oproti ostatním. Snaž se vyčnívat. Buď originální. Připrav si jednu aktivitu, kterou bys zabavil(a) hosty - předcvičování, tanec, klaunské vystoupení... fantazii se meze nekladou. Dále si připrav něco o sobě - v českém i anglickém, popř. německém či ruském jazyce.
Pokud už máš nějaké zkušenosti s animací, je zbytečné procházet castingem a dále školením. Zkus si hledat nabídky přímo s pohovorem. Můžeš prubnout i zahraniční společnosti - teď už víš, co po nich můžeš chtít.
Mohu tedy ještě dopomoci s nějakými agenturami, kterým bych osobně věřila:
CK Neckermann, CK Firo tour, CK Fischer, CK Čedok, CK Alexandria, CK BlueStyle, Rilife animation (CZ)
Pozor - je možné, že některé společnosti budou vyžadovat po uchazečích živnostenský list. To už je pak jen na tvojí ochotě si ho založit. Pokud jsi student, není to problém a pokud nepřekročíš roční limit výdělku (letos je to myslím něco kolem 56 tisíc korun), tak se ti to ani nijak nedaní. Samozřejmě s tím ale přichází komplikace jako daňové přiznání.
Co s sebou na casting?
To samozřejmě záleží na společnosti, ale pro jistotu je dobré si s sebou vzít kvalitně vytisknutou, adekvátní fotografii celé postavy i obličeje, občanský průkaz, životopis a případně nějaké certifikáty a osvědčení, kterými se můžeš pochlubit.
Casting mám úspěšně za sebou - co teď?
Očekávej pozvánku na školení - pro nováčky ho má většina společností. Školení může trvat 2-7 dní, takže si na vymez čas. Na školení se podrobně seznámíš s ideologií dané společnosti, naučí tě základy animace, doporučí různé hry, připraví na řešení náročných životních situací a ukážou první pomoc. Pamatuj, že to, že jsi na castingu ještě neznamená, že někam v létě jedeš - jsi stále pod drobnohledem nadřízených. Sledují tvé chování, takže se snaž každou sekundou co nejvíce zaujmout.
Jupí! Přišla mi nabídka destinace!
V tom případě jsi šťastný člověk. Tedy pokud se ti nabídka líbí - je samozřejmě možné danou destinaci odmítnout, pokud se ti opravdu líbit nebude. Pak ale není garance toho, že by ti nabídli něco jiného.
Danou nabídku si pořádně prohlédni, zkoukni recenze hotelu (invia.cz, holidaycheck.com...) a dobře si vše promysli. Nezapomeň si taky prohlédnout podmínky, které ti daná společnost nabízí - tedy plat, kde se bydlí, zda je zajištěna strava, zpáteční letenka i pojištění. Ne všechny společnosti totiž tyto benefity nabízí. Plat by neměl být pod 10 000 Kč, resp. 400 Euro měsíčně. Pokud jsi student, můžeš navíc využít slevu na dani. Možná si říkáš, že ten plat je nízký na to, že budeš pracovat 6 dní v týdnu s proměnnou pracovní dobou od 7 klidně i do 16 hodin denně. Ale musíš k tomu právě připočítat i letenku, pojištění, ubytování a jídlo.
Pokud ti daná nabídka vyhovuje, už ti nic nebrání poslat potvrzující zprávu, podepsat smlouvu a vyrazit vstříc dobrodružství!
Co s sebou?
Pokud cestuješ mimo schengenský prostor, budeš určitě potřebovat platný cestovní pas - platnost by měla být minimálně ještě do doby půl roku poté, co budeš cestovat. Pokud však zůstáváš v Schengenu, vystačíš si s platným občanským průkazem. Nezapomeň na kartičku pojištěnce, kartičku cestovního pojištění, pokud se chystáš řídit, tak i řidičský průkaz. Udělej si kopie všech těchto důležitých dokumentů + smlouvy, originály nos s sebou, kopie si vlož do kufru. A do začátku si vezmi alespoň nějaké peníze nebo minimálně kreditní kartu s sebou! Výplatu dostaneš až po prvním odpracovaném měsíci.
Dále si nezapomeň uniformu a poznávací cedulku se svým jménem (pokud již tyto věcí nebudou např. od společnosti připravená na místě). Je poměrně těžké zabalit si kufr na 2 a více měsíců a vejít se do 15 (popř. 20) kilogramů, proto často společnosti připlácejí svým zaměstnancům 10 kg nadváhy.
Z oblečení samozřejmě využiješ plavky, kraťasy, tílka apod., ale nezapomeň si přibalit i nějaké dlouhé kalhoty a mikinu či bundu, jelikož se i na jinak velice teplém místě může ochladit (z vlastní zkušenosti). A nezapomeňte na party oblečení - bude ho hodně potřeba.
Pokud již nemáš ze školení, tak si zkus vypracovat seznam her pro děti i dospělé i s pravidly, popř. nějaké nápady na večerní scénky, tanečky na dětskou diskotéku.. a rozhodně si přibal nějakou hudbu!
Máš notebook? Výborně, pokud možno, ber ho také s sebou, tedy jestli tvůj hotel má alespoň na recepci wi-fi připojení. A nezapomeň na nějaký foťák na fotoreporty a vůbec na vzpomínky.
Jsem na místě - co teď?
Teď už je to jen a jen na tobě. Pokud jsi dostal nějaké krabice s materiálem, vybal ho, proveď inventuru a uskladni ho, nejčastěji se to dává do zázemí dětského klubu. Jdi se seznámit s personálem - recepčními, barmany a pokud to zvládneš, tak i s manažerem hotelu. Usmívej se a buď zdvořilý! Nezapomeň na to, že místní zvyky mohou být odlišné. A pokud máš na hotelu i jiné animátory, tak s těmi se musíš dát do kontaktu co nejvíce! Samozřejmě se nezapomeň seznámit i s delegátkou tvé CK, pokud je tedy tvým zaměstanavatelem CK a ne společnost pouze zajišťující animace.
Projdi si hotel a jeho okolí, zkus si cestu na pláž i do nejbližšího obchodu, později prubni i nejbližší centrum - garantuji, že budeš z poloviny vykonávat práci delegáta a popisovat hostům, kde se co nachází. Zjisti si také výlety nabízené CK a další zajímavá místa, kam se dá dojet. Obhlédni autobusové zastávky a ceny jízdného.
Vypracuj si program a vyvěs ho na vývěsní tabuli. Dále se jím zkus co nejvíce řídit, slaď ho také podle programu jiných animačních týmů.
Seznamuj se s hosty. Pořád se usmívej, i když ti není hej. Klienti se nepřijeli dívat na zamračené "ksichty".
Pokud to tvá společnost vyžaduje, nezapomínej zasílat reporty a fotky. V některých případech za to můžeš mít prémie.
A dále už si musíš poradit. Určitě to zvládneš na jedničku s hvězdičkou!
Odjezd
Udělej důkladnou inventuru, zapiš škody a ztráty a vše pečlivě zabal. Většinou materiály zůstávají v destinaci na další sezonu. Inventuru zašli nadřízenému. Rozluč se kompletně se všemi - s hosty, aimátory, personálem hotelu, manažery, delegátem. Nic si nezapomeň. Včas vyjdi na transfer na letiště. Udělej si pár posledních fotek. A vstříc domovu :)
To je asi tak vše, co mohu napsat, myslím, že informace zde jsou poměrně vyčerpávjící. Pokud máš ještě nějaký dotaz, neváhej a kontaktuj mne - napiš buď do komentářů nebo na mail Ninule01@gmail.com.
Přeji ti šťastnou cestu a léto plné nezapomenutelných zážitků!
Animace - o co se vůbec jedná?
V první řadě je nutné zmínit, že se bavíme o hotelové animaci. Ne tedy o lidech tvořících animované seriály :)
Animátor je člověk tvořící program pro návštěvníky hotelu - stará se o jejich zábavu a vyplnění času, který lidé tráví na své dovolené. Animátoři se dělí na dětské, sportovní, popř. allround (obojí dohromady). Toto je samozřejmě základní dělení, dále může být animátor specializovaný na tvorbu choregorafií, pouze taneční či herecká představení apod. Je nutné si uvědomit, že animátor nosí na svých bedrech ohromnou zodpovědnost - za děti, pomůcky, materiály, dětský klub i dospělé.
Jak zhruba vypadá denní program? (časy brát s rezervou, každá společnost či hotel to mají nastavené jinak)
10.00-12.30 Dopolední program - výtvarná dílna pro děti, hry, ranní strečink, šipky, bleskové hry (rychlé, zábavné, i pro dospělé), aerobik
15.00-18.00 Odpolední program - dětské hry venku i uvnitř, tvořivá dílna, aqua aerobik, zumba, stolní tenis, volejbal
20.30-21.00 Dětská mini discotéka
21.30-22.30 Večerní show - taneční, divadelní, divácké show
Některé společnosti pak vyžadují posezení s hosty po programu.
Dopolední i odpolední sportovní aktivity se konají zpravidla 30-55 minut.
MIN. JEDEN DEN V TÝDNU MÁ ANIMÁTOR VOLNO.
Takto program vypadá celkem zvládnutelný díky velkým pauzám na oběd a večeři, ale je nutné připočítat občasné zkoušky choreografií na večerní show, občasné řešení situací pro klienty apod. Vše však není pouze o práci, rozhodně se najde čas i na zábavu, na kterou vás budou "tahat" sami klienti a je možné, že se vám občas stane, že se díky noční zábavě týden v kuse pořádně nevyspíte - ale za ty zážitky to stojí.
Tak teď už víme co a jak. Jenže jak se takovým animátorem stát, pokud jsem jím ještě nidky nebyl(a)?
Jak se stát animátorem?
Pokud ještě s animací nemáš zkušenosti a chceš takto někam vyjet, hledej - nejlépe na internetu. Vyjeď si seznam všech známých českých cestovních kanceláří a zkus je obepsat, zda nemají casting (zkus hledat opravdu pouze v českých vodách, do zahraničních agentur se pouštěj až v dalších letech). Zaregistruj se na brigádové portály - např. fajn-brigady.cz a nastav si zasílání nabídek na mail. Pokud chceš jet někam v létě, tak ideální je začít hledat v období leden-březen. Pokud chceš jet v zimě, tak pak srpen-říjen.
Doporučuji jít na přijímací řízení s CASTINGEM. Je to ideální způsob poznat svého budoucího nadřízeného a skvělá příležitost předvést, co v tobě opravdu je - i když nemáš skvělý životopis, můžeš překvapit svou osobitostí oproti ostatním. Snaž se vyčnívat. Buď originální. Připrav si jednu aktivitu, kterou bys zabavil(a) hosty - předcvičování, tanec, klaunské vystoupení... fantazii se meze nekladou. Dále si připrav něco o sobě - v českém i anglickém, popř. německém či ruském jazyce.
Pokud už máš nějaké zkušenosti s animací, je zbytečné procházet castingem a dále školením. Zkus si hledat nabídky přímo s pohovorem. Můžeš prubnout i zahraniční společnosti - teď už víš, co po nich můžeš chtít.
Mohu tedy ještě dopomoci s nějakými agenturami, kterým bych osobně věřila:
CK Neckermann, CK Firo tour, CK Fischer, CK Čedok, CK Alexandria, CK BlueStyle, Rilife animation (CZ)
Pozor - je možné, že některé společnosti budou vyžadovat po uchazečích živnostenský list. To už je pak jen na tvojí ochotě si ho založit. Pokud jsi student, není to problém a pokud nepřekročíš roční limit výdělku (letos je to myslím něco kolem 56 tisíc korun), tak se ti to ani nijak nedaní. Samozřejmě s tím ale přichází komplikace jako daňové přiznání.
Co s sebou na casting?
To samozřejmě záleží na společnosti, ale pro jistotu je dobré si s sebou vzít kvalitně vytisknutou, adekvátní fotografii celé postavy i obličeje, občanský průkaz, životopis a případně nějaké certifikáty a osvědčení, kterými se můžeš pochlubit.
Casting mám úspěšně za sebou - co teď?
Očekávej pozvánku na školení - pro nováčky ho má většina společností. Školení může trvat 2-7 dní, takže si na vymez čas. Na školení se podrobně seznámíš s ideologií dané společnosti, naučí tě základy animace, doporučí různé hry, připraví na řešení náročných životních situací a ukážou první pomoc. Pamatuj, že to, že jsi na castingu ještě neznamená, že někam v létě jedeš - jsi stále pod drobnohledem nadřízených. Sledují tvé chování, takže se snaž každou sekundou co nejvíce zaujmout.
Jupí! Přišla mi nabídka destinace!
V tom případě jsi šťastný člověk. Tedy pokud se ti nabídka líbí - je samozřejmě možné danou destinaci odmítnout, pokud se ti opravdu líbit nebude. Pak ale není garance toho, že by ti nabídli něco jiného.
Danou nabídku si pořádně prohlédni, zkoukni recenze hotelu (invia.cz, holidaycheck.com...) a dobře si vše promysli. Nezapomeň si taky prohlédnout podmínky, které ti daná společnost nabízí - tedy plat, kde se bydlí, zda je zajištěna strava, zpáteční letenka i pojištění. Ne všechny společnosti totiž tyto benefity nabízí. Plat by neměl být pod 10 000 Kč, resp. 400 Euro měsíčně. Pokud jsi student, můžeš navíc využít slevu na dani. Možná si říkáš, že ten plat je nízký na to, že budeš pracovat 6 dní v týdnu s proměnnou pracovní dobou od 7 klidně i do 16 hodin denně. Ale musíš k tomu právě připočítat i letenku, pojištění, ubytování a jídlo.
Pokud ti daná nabídka vyhovuje, už ti nic nebrání poslat potvrzující zprávu, podepsat smlouvu a vyrazit vstříc dobrodružství!
Co s sebou?
Pokud cestuješ mimo schengenský prostor, budeš určitě potřebovat platný cestovní pas - platnost by měla být minimálně ještě do doby půl roku poté, co budeš cestovat. Pokud však zůstáváš v Schengenu, vystačíš si s platným občanským průkazem. Nezapomeň na kartičku pojištěnce, kartičku cestovního pojištění, pokud se chystáš řídit, tak i řidičský průkaz. Udělej si kopie všech těchto důležitých dokumentů + smlouvy, originály nos s sebou, kopie si vlož do kufru. A do začátku si vezmi alespoň nějaké peníze nebo minimálně kreditní kartu s sebou! Výplatu dostaneš až po prvním odpracovaném měsíci.
Dále si nezapomeň uniformu a poznávací cedulku se svým jménem (pokud již tyto věcí nebudou např. od společnosti připravená na místě). Je poměrně těžké zabalit si kufr na 2 a více měsíců a vejít se do 15 (popř. 20) kilogramů, proto často společnosti připlácejí svým zaměstnancům 10 kg nadváhy.
Z oblečení samozřejmě využiješ plavky, kraťasy, tílka apod., ale nezapomeň si přibalit i nějaké dlouhé kalhoty a mikinu či bundu, jelikož se i na jinak velice teplém místě může ochladit (z vlastní zkušenosti). A nezapomeňte na party oblečení - bude ho hodně potřeba.
Pokud již nemáš ze školení, tak si zkus vypracovat seznam her pro děti i dospělé i s pravidly, popř. nějaké nápady na večerní scénky, tanečky na dětskou diskotéku.. a rozhodně si přibal nějakou hudbu!
Máš notebook? Výborně, pokud možno, ber ho také s sebou, tedy jestli tvůj hotel má alespoň na recepci wi-fi připojení. A nezapomeň na nějaký foťák na fotoreporty a vůbec na vzpomínky.
Jsem na místě - co teď?
Teď už je to jen a jen na tobě. Pokud jsi dostal nějaké krabice s materiálem, vybal ho, proveď inventuru a uskladni ho, nejčastěji se to dává do zázemí dětského klubu. Jdi se seznámit s personálem - recepčními, barmany a pokud to zvládneš, tak i s manažerem hotelu. Usmívej se a buď zdvořilý! Nezapomeň na to, že místní zvyky mohou být odlišné. A pokud máš na hotelu i jiné animátory, tak s těmi se musíš dát do kontaktu co nejvíce! Samozřejmě se nezapomeň seznámit i s delegátkou tvé CK, pokud je tedy tvým zaměstanavatelem CK a ne společnost pouze zajišťující animace.
Projdi si hotel a jeho okolí, zkus si cestu na pláž i do nejbližšího obchodu, později prubni i nejbližší centrum - garantuji, že budeš z poloviny vykonávat práci delegáta a popisovat hostům, kde se co nachází. Zjisti si také výlety nabízené CK a další zajímavá místa, kam se dá dojet. Obhlédni autobusové zastávky a ceny jízdného.
Vypracuj si program a vyvěs ho na vývěsní tabuli. Dále se jím zkus co nejvíce řídit, slaď ho také podle programu jiných animačních týmů.
Seznamuj se s hosty. Pořád se usmívej, i když ti není hej. Klienti se nepřijeli dívat na zamračené "ksichty".
Pokud to tvá společnost vyžaduje, nezapomínej zasílat reporty a fotky. V některých případech za to můžeš mít prémie.
A dále už si musíš poradit. Určitě to zvládneš na jedničku s hvězdičkou!
Odjezd
Udělej důkladnou inventuru, zapiš škody a ztráty a vše pečlivě zabal. Většinou materiály zůstávají v destinaci na další sezonu. Inventuru zašli nadřízenému. Rozluč se kompletně se všemi - s hosty, aimátory, personálem hotelu, manažery, delegátem. Nic si nezapomeň. Včas vyjdi na transfer na letiště. Udělej si pár posledních fotek. A vstříc domovu :)
To je asi tak vše, co mohu napsat, myslím, že informace zde jsou poměrně vyčerpávjící. Pokud máš ještě nějaký dotaz, neváhej a kontaktuj mne - napiš buď do komentářů nebo na mail Ninule01@gmail.com.
Přeji ti šťastnou cestu a léto plné nezapomenutelných zážitků!
Žádné komentáře:
Okomentovat